Před asi deseti léty se mnou jezdíval starší pán, který byl veteránem izraelské armády. Jmenoval se Samuel Kaschi a odcházel do výsluhy jako plukovník a pak dostal hodnost generála. Byl pilotem a létal na izraelských stíhačkách. Zažil šestidenní válku v roce 1967 a byl dokonce sestřelen. Ten příběh o svém sestřelu mi vyprávěl a byl dost silný. Sestřelili jej nad pouští a on se musel katapultovat. Když letěl přes kokpit, zranil si nohu a měl doživotní následky. Dopadl s padákem na zem a viděl zvedající se prach nepřátelských aut, které se k němu blížila. Loučil se se životem, neboť věděl, že Arabi z něj stáhnou kůži. V tu chvíli vedle něj přistál vrtulník, bez jakéhokoliv vojenského označení a vyskákali vojáci v uniformách, jejiž identitu nebylo možno určit. Naložili jej na nosítka a vyložili na prvním izraelském letišti, a tak jako se objevili, stejně tak zmizeli. Buď to byli andělé, anebo neurčené vojenské jednotky, které v místě operovaly. Možná legie, Seal, nevím… K tomu příběhu vyprávěl, že za Egyptem, Sýrií a dalšími arabskými zeměmi stálo Rusko a podporovalo je. Udajně chtěl Stalin získat Izrael na svou stranu, a dokonce mnoho izraelských pilotů se školilo v někdejším Československu. Jelikož se Stalinovi nepodařilo udělat z Izraele komunistickou zemi, začal proti němu brojit. Ta nenávist je dodnes patrná. Rusi vždy byli proti Židům. A byly Ukrajinské pogromy, z jedné strany šel Němec, z druhé Rus. Volodymyr Zelenskyy, má židovský původ a proto ho ještě víc Putin nenávidí.
Samuel Kaschi jezdil na červeném Gold Wingu a projeli jsme spolu kus cesty. Před tím žil dlouhá léta v USA, a když se zamiloval do jedné mladé Češky, odstěhoval se s ní do Česka. Postavil zde velký dům, a když jsme u něj byli jednou na návštěve, ukazoval nám svůj zbrojní arsenál. Jedna velká místnost a po stěnách skříně, plné většinou sběratelských zbraní. Měl jsem v ruce jeden z prvních coltů a už si ani nevzpomínám, co všechno tam měl. Bylo to ale neskutečné bohatství a mně se již dnes tahle vzpomínka zdá jako sen. Chtěli jsme, by nás Samuel vzal do Izraele na motorkách a on se smál a vysvětloval, že on jako Izraelský občan, nikdy nemůže ve zdraví projet ten pomyslný val, který je kolem této země vybudován Araby. Moc jsme tehdy nechápali jak je to možné, ale je to holt psáno i v Bibli. Náš první český president, měl velkou náklonnost k Izraeli, byť tenhle stát tehdy ještě neexistoval. A Bůh v Bibli říká o Izraeli „požehnám těm, kdo žehnají tobě, a prokleji ty, kdo tobě zlořečí“. Když vidíme všechny ty útlaky a holocausty a všechno, co tenhle národ musel vytrpět, kolik vládců se jej snažilo vymazat ze světa a nikdy se jim to nepodařilo, věřím, že tento národ našel u Boha zvláštní zalíbení. Zda tomu tak je, či ne, nelze dokázat, ale historie prozrazuje mnoho.
Katka, Samuelova žena, jelikož byl mezi nimi velký věkový rozdil, jej časem opustila, a zřejmě i spolu s velkou části jeho bohatství. Kde je Sam dnes, nevím. Jakoby se do země propadl. Možná odjel velmi daleko, kde je mu dobře. Zůstala mi jen tato fotografie. Ale vždy, když slyším o Izraeli, si na něj vzpomenu a mnohé věci mi zapadají. Samuel vstoupil do mého života, zanechal v něm stopu a zase odešel. Zůstal v mém srdci stejně jako tento národ.
Tak jen jsem chtěl se podělit o svou malou zkušenost a to, že jsem měl takovouto čest poznat v životě tak úžasného člověka.

Jurek

O Samuelovi Kaschi

Napsat komentář